Svätý grál nášho zdravia.
Kto by ho nechcel nájsť? Ja určite a stavím sa o kilo čokolády, že každý z vás.
V poslednom období sa stále častejšie skloňuje slovo “mikrobióm” práve s spojitosti s naším zdravím. Možno ste už počuli, že keď si opravíte mikrobióm, budete zdravší, šťastnejší, mladší a kvalita vášho života stúpne do výšin.
A viete čo to ten mikrobióm vlastne je?
Ide o všetkých obyvateľov vášho čreva. Baktérie, huby, plesne, všetko živé, čo existuje vo vašom čreve a svojou aktivitou prispieva k fungovaniu vášho organizmu. Prvýkrát bol mikrobióm jasnejšie definovaný v roku 1988 odborníkmi a odvtedy sa jeho výskum posunul míľovými krokmi. Vedci denne prichádzajú na nové a nové funkcie mikrobiómu, zisťujú, čo všetko ovplyvňuje v našom tele a hľadajú cestu k jeho dokonalosti.
ZOO v našom čreve
Aby ste však dobre pochopili jeho fungovanie, dôležitosť a vplyv stravy na mikrobióm, pomôžem si jednoduchým opisom.
Predstavte si, že váš mikrobióm je ako zoologická záhrada. Žije v nej veľké množstvo rôznych druhov zvieratiek. Slony, žirafy, nosorožce, pandy, ježkovia, motýle, vtáčiky, levy, kozy a mnoho, mnoho iných druhov a typov zvierat.
Každé zviera potrebuje inú potravu. Niektoré, napríklad kone, kozy, kravy, muflóny sú šťastné, keď majú dostatok čerstvej trávy. Panda potrebuje bambus. Ježko miluje ovocie. Opica chce stále banány. Každé zvieratko chce a potrebuje inú potravu preto, aby bolo zdravé a šťastné.
A teraz si predstavte, že vo vašom čreve existuje takáto podobná zoologická záhrada. A každá baktéria potrebuje iný typ potravy na to, aby bola šťastná a fungovala v prospech vášho zdravia.
Čo sa stane, keď prestanete dodávať do vašej zoologickej bambus? Panda bude smutná a hladná. Po čase možno aj zdrhne, alebo v najhoršom, zomrie. Lebo nebude mať bambus a márne jej budete dávať do výbehu brezové či smrekové konáre, z tých sa nenaje.
A keď opiciam prestanete dávať banány? Vedia sa prispôsobiť, nájdu si za ne náhradu, ale nebudú úplne šťastné a po čase možno pripravia a spustia revolúciu nasmerovanú na “zlého zásobovača”.
Takto to chodí
Takto nejako to funguje aj v našom mikrobióme. Keď ho zásobujete pestrou, kvalitnou a hodnotnou stravou, všetky vaše zvieratká sa tešia dobrému zdraviu, sú šťastné a pracujú vo váš prospech.
Ak však príde nejaká choroba, ktorá naruší prirodzený chod a funkciu vášho mikrobiómu, nedajbože musíte užívať antibiotiká, vaša zoologická v čreve sa naruší. Choroba či nutné lieky možno znížia množstvo ježkov. Nebude mať kto zbierať popadané jablká a hrušky spopod stromov, tie začnú hniť a narúšať kvalitu pôdy. Z kontaminovanej pôdy odídu všetky dážďovky, všetky chrobáčiky a prospešný hmyz. Pôda bude nekvalitná, nevyrastie na nej žiadna nová tráva a muflóny nebudú mať dosť potravy. Ich črieda sa rozpŕchne, ostanú vám dva-tri vychudnuté, nešťastné muflóniky.
A keď antibiotiká zabijú všetky pandy a vy stále dopĺňate zásoby bambusu? Čo sa stane? Budete mať plné sklady bambusu, nebude ho mať však kto zjesť a začne hniť a ani kompost to nezvládne.
Vláknina
Zjednodušene povedané – ak dodávame do nášho trávenia a čreva široké spektrum potravín, kvalitných, čerstvých a plnohodnotných, staráme sa o svoj mikrobióm a ten sa stará o naše zdravie.
Baktérie žijúce v našom čreve práve tým, ako spracovávajú vlákninu z potravín, produkujú rôzne zdraviu prospešné látky, ktoré naše telo a naša imunita veľmi potrebujú. A žiadna “zázračná” tabletka, žiadna náhrada pestrej stravy to nespraví tak dobre, ako keď si na raňajky dáte napríklad jogurt, jablko, čučoriedky, jahody, ovsené vločky, med, semienka a oriešky. Čo myslíte, je pre mikrobióm lepšie dať si takéto pestré raňajky, dať najesť mnohým, možno aj päťdesiatim vaším zvieratkám, alebo si dať len jogurt a najesť možno päť zvieratiek?
Potraviny a mikrobióm
A čo sa stane, ak sa o svoj mikrobióm nestaráme a jeme bez premýšľania nad tým, čo vlastne jeme? Alebo nejeme, lebo nemáme čas a sme v strese?
Práve tento moderný spôsob života nás priviedol ku zdravotným ťažkostiam, tzv civilizačným ochoreniam.
Tieto ochorenia majú niekoľko spoločných vlastností, pričom nekvalitná strava tu pravidelne zohráva veľmi dôležitú úlohu. Ľudstvo zmenilo stravovanie, a aj celkové správanie sa. Na rozdiel od životného štýlu, na ktorý bol človek po tisícročia adaptovaný, prichádzajú v modernej dobe vážne zmeny. Od hospodárskej revolúcie v 19. storočí sa úroveň a dostupnosť stravovania zmenila. Jedlo sa stalo dominantnou komoditou na trhu a toho sa chytilo mnoho podnikavcov.
Začali sa vyrábať potraviny, ktoré boli chutné, no nedbalo sa veľmi na ich výživový efekt. A objavila sa všeobecná spokojnosť so sladkou a výraznou chuťou, ktorá bola vyžadovaná stále viac a viac. Podnikatelia s vidinou vysokých zárobkov a minimálnej snahy starať sa o kvalitu (lebo tá niečo stojí), vyrábali potraviny, ktoré nemali pre telo efekt výživný, ale len sýtiaci. A stále chute vylepšovali kadejakými zlepšovačmi chutí, zvýrazňovačmi, farbivami, konzervantami, tužidlami….až z pôvodného receptu bol použitý len celkový vzhľad a fotka na obale potraviny.
Veda dnes už vie, že skoro všetky tieto “vylepšovadlá” v spracovaných potravinách extrémne ovplyvňujú kvalitu mikrobiómu, a tým pádom je ľudské telo náchylnejšie na rôzne choroby, masívne sa rozširujú civilizačné a chronické choroby, ktorých prapôvodom je práve “chorý a nefungujúci” mikrobióm.
Ako ho ochrániť?
Takže čo môžete spraviť pre obnovu a záchranu svojho mikrobiómu už dnes? Nekupujte a nejedzte vysoko spracované potraviny. Zaraďte do svojho jedálnička čerstvé ovocie a zeleninu, jedzte pestro, každý deň niečo iné, farebné, voňavé a jednoduché. Prestaňte vynechávať jedlá, jedzte pravidelne, hýbte sa na čerstvom vzduchu a pite čistú vodu a minerálne vody. Čítajte etikety na balených potravinách a ak tam vidíte viac ako 5 zložiek, nekupujte to. Takto spolu dáme výrobcom impulz, aby nevyrábali nezdravé a nekvalitné potraviny. Lebo to, čo sa nekupuje, to sa nebude predsa vyrábať 🙂
A ak ste rozhodli pomôcť svojmu citlivému tráveniu s pridaním probiotík do suplementácie, majte sa na pozore pri výbere. Čítajte zloženie a riaďte sa vedeckými dôkazmi pre syndróm dráždivého čreva. Nie každé probiotiká vám ulahodia, skôr môžu ublížiť. Pýtate sa prečo?
Pretože niektoré probiotické kmene bežne dostupné v lekárni sú nevhodné pri IBS.
Pretože niektoré hotové probiotické prípravky obsahujú také typy vlákniny, ktoré vám budú v čreve príliš fermentovať a spôsobovať ťažkosti.
Ak chcete “trafiť” na prvú, tieto od iProbio sú presne vytvorené pre funkčné poruchy tráviaceho traktu a sú vhodné pri IBS, SIBO, ZIPS aj HIT. A ak ste si neistí vo výbere, ozvite sa, rada poradím info@michaelabirkusova.sk.