Search

Čo všetko nám povie stolica

colon, črevo, hrubé, stolica, ibs, ibd, lekar

 

IBS sa vyznačuje abnormálnymi črevnými aktivitami, ale premýšľali ste niekedy nad tým, čo sa považuje za normálne? Aj keď sa to líši od človeka k človeku, existuje množstvo charakteristík, ktoré odlišujú normálne od abnormálneho. Zdravá stolica má svoje špecifiká, ale nemusia byť u každého človeka rovnaké.

Poďme sa pozrieť bližšie na stolicu:

Frekvencia – Normálne môže byť čokoľvek od niekoľkokrát denne až po niekoľkokrát týždenne. Náhla zmena vo vyprázdňovaní však môže signalizovať problém a je dôvodom na konzultáciu s lekárom. Vnímajte svoje bežné vyprázdňovanie, sledujte si tvar a frekvenciu stolice a akonáhle zaznamenáte zmenu na viac ako 5 dní bez konkrétneho dôvodu, konajte.

Textúra – Textúra vašej stolice je dôležitejšia ako frekvencia. Stolica by mala byť mäkká, v tvare klobásy a mala by byť ľahko priechodná. Hnačka sa vyskytuje, keď je vaša stolica veľmi vodnatá a neformovaná. Naopak, zápcha je charakterizovaná stolicou, ktorá je tvrdá, suchá, kamienková alebo bolestivá. Vyprázdnenie čriev by malo trvať iba jednu minútu. Odporúčam vám pozrieť si Bristol-skú stupnicu stolice, kde nájdete 7 typov stolice a viete si podľa nej pekne zadefinovať tú svoju.

Farba – stolica by mala byť hnedá, aj keď si môžete všimnúť zmenu farby, ak budete jesť pigmentované potraviny, ako je červená repa. Navštívte svojho lekára, ak sa farba vašej stolice zmení na veľmi tmavú/čiernu alebo veľmi svetlosivú/hnedú.

Zápach – Je normálne, že stolica zapácha a je to jednoducho výsledok činností baktérií, ktoré sa nachádzajú vo vašom hrubom čreve. A vždy zapácha aj podľa toho, čo ste aktuálne zjedli, takže neexistuje stolica, ktorá je viac zapáchajúca a taká, ktorá vonia ako jednorožcová 🙂 Zápach nie je nič, čo by hovorilo “jasnou rečou”.

Vetry – Je normálne cítiť mierne vetry/plyny, je to normálny príznak zdravého trávenia. Avšak plyny môžu byť pri IBS nadmerné. Ak je to znepokojujúce, obťažujúce, sú bolestivé, Vaše brucho je nafúknuté a necítite sa príjemné, navštívte dietológa, pretože zmeny v stravovaní, ako napríklad diéta lowFODMAP, môžu pomôcť.Tiež vám môže navrhnúť zopár jednoduchých trikov, prípadne doplnkov výživy, ktoré vám uľahčia presun plynov po čreve.

Iné zmeny – Určité zmeny v stolici, jej frekvencii, vzhľade, farbe, množstve, prímesiach môžu signalizovať prítomnosť iných problémov ako IBS a mali by byť odkonzultované s lekárom. Tieto signály sa niekedy nazývajú „červené vlajky“ alebo „poplachové signály“ a zahŕňajú krv v stolici, pohyby čriev v noci, ťažkú/pretrvávajúcu hnačku a náhle zmeny vo funkcii čriev. Ak sa náhodou popri črevných ťažkostiach objaví horúčka, silná únava, nevoľnosť, či neprechádzajúca bolesť brucha, určite neodkladajte návštevu lekára. Čaj a čierne uhlie toto pravdepodobne nespravia.

Ak máte obavy, že vaše vyprázdňovanie je abnormálne, poraďte sa so svojím lekárom. Vláknina môže tiež zohrávať úlohu pri normalizácii črevných aktivít, pretože príliš veľa alebo príliš málo vlákniny môže ovplyvniť symptómy IBS a určité typy vlákniny môžu byť lepšie tolerované ako iné. Spolupráca s dietológom vám môže pomôcť zvážiť vplyv vlákniny na vaše príznaky IBS a nastaviť tie správne návyky, stravovanie, pochopiť celý problém a skomfortniť váš život.

 

Ak hľadáte kvalitný zdroj informácií o lowFODMAP stravovaní vhodnom pri IBS a SIBO, tu je môj ebook. Lepšiu literatúru na našom trhu nenájdete 🙂

Picture of Michaela Birkusová

Michaela Birkusová

Výživový špecialista

<<< Späť na rozcestník článkov <<<

Recepty pre vás

Chceli by ste ukážku racionálnej stravy prospešnej pre vaše trávenie?

Vymením za váš e-mail, kde dostanete zopár chutných receptov na jedlá z mojej kuchyne, ktoré obohatia váš jedálniček a podporia prirodzený mikrobióm a imunitu..

Zadajte svoj e-mail, odošlite…

A do sekundy môžete zapínať sporák.