Sladké zemiaky, alebo aj batáty sú škrobová koreňová zelenina, ktorá sa bežne vyskytuje v supermarketoch. Ich jemne sladká chuť z nich robí všestrannú ingredienciu, ktorú možno začleniť do mnohých rôznych jedál. Po varení ich zamatová textúra tiež umožňuje variť ich mnohými spôsobmi. Sladké zemiaky pyré, pečené s cesnakovým olejom, hranolky zo sladkých zemiakov, zapečené, polievka…
Batáty sú tiež nabité vitamínmi, pričom jedna porcia (75 g) sladkých zemiakov poskytuje viac ako 90 % odporúčaného denného príjmu vitamínu A a niečo viac ako polovicu odporúčaného denného príjmu vitamínu C. Porcia sladkých zemiakov tiež obsahuje približne 10-12 % denného primeraného príjmu vlákniny (Zdroj: Foodworks).
Viete o tom, že ich existuje 14 rôznych druhov sladkých zemiakov?
A čo hovorí na batáty obsah FODMAP?
Batáty obsahujú manitol. Ak ste precitlivení na polyol manitol, buďte pri porciách batátov opatrní. Ak si ustriehnete množstvo batátov okolo 70g/porcia, mali by ste byť ok. Tento údaj čerpám zo zistení Monash University, domovskej inštitúcii venujúcej sa výskumu IBS, FODMAP a pomoci pacientom s citlivým trávením. Kuknite ich aplikáciu, super pomôcka pri IBS.
Niekedy sa však môže stať, že si neuvedomíme pri ťažkostiach s citlivým trávením, že v jednom jedle zjeme viacero FODMAPs. Napríklad, ja osobne mám problém práve s manitolom.
Kým som prebiehala retroindukciou na lowFODMAP protokole, skúšala som práve manitol a moje reakcie naň tak, že som si (neuvedomujúc) namiešala v jednej porcii jedla batáty a aj šampióny. Uvarila som si tento jednohrncový zimný obed, namiesto hlivy v recepte som však dala šampióny. Nesprávne som si pozrela obsah manitolu s šampiónoch.
No a problém bol na svete.
Pretože aj batáty a aj šampióny obsahujú manitol a keďže som si ich namiešala do jednej porcie, zdvihla som množstvo prijatého manitolu na, pre moje trávenie, neakceptovateľné množstvo. Nasledujúce 3 dni som si prechádzala extra zhoršeným stavom – nafukovanie, bolesti brucha, riedka stolica, nutkavá potreba stolice a celkovo som sa cítila veľmi nepohodlne.
Zoznámte sa, pán Manitol
Je to polyol, ktorý je pre zdravého jedinca úplne v poriadku a nachádza sa prirodzene v mnohých potravinách. Manitol je typ cukrového alkoholu, ktorý sa používa aj ako sladidlo a aj ako liek. Používa sa ako nízkokalorické sladidlo, pretože sa v črevách zle vstrebáva. Ako liek sa používa na zníženie tlaku v očiach napríklad pri glaukóme a na zníženie zvýšeného intrakraniálneho tlaku.
Tým, že sa v tráviacom trakte zle vstrebáva, nájdete manitol v mnohých nízkosacharidových potravinách, môžete ho nájsť v diabetických potravinách a všelikde, kde chce výrobca predať niečo “na chudnutie”. Častokrát takéto nálepky vedú k mylnej predstave o zdravej strave.
Milujem šampióny
Preto ak milujete a konzumujete šampióny, no pociťujete po zjedení šampiónov nekomfort v trávení, môže to byť kvôli manitolu. Pretože už relatívne malé množstvo čerstvých a trošku väčšie množstvo konzervovaných šampiónov môže spôsobiť ťažkosti v tráviacom trakte.
Dia sušienka s náhradným sladidlom
Alebo ak ste zjedli dia produkt s myšlienkou, že po ňom isto nepriberiete, lebo veď neobsahuje cukor, tak mám pre vás dve správy. Obidve sú “nič moc”.
Za prvé – neschudnete z dia keksíka.
Za druhé – použité náhradné sladidlá v takýchto produktoch môžu byť pre ľudí s citlivým trávením problematické a spôsobiť im neočakávané nekomfortné stavy.
Ak nebojujete s cukrovkou typu I alebo II, ale máte syndróm dráždivého čreva IBS, určite nesiahajte po dia produktoch, radšej si namiesto sušienky dajte banán. Alebo si spravte zapečené batáty s vajíčkom a paradajkou. Je to lowFODMAP, plné vitamínov, kvalitných bielkovín, nepriberiete, zasýtite sa a podporíte svoj mikrobióm.